لوواستاتین به عنوان مهار کننده آنزیم HMG-CoA ردکتاز (آنزیم کلیدی در فرآیند تولید کلسترول) در کاهش سطح چربی و در نتیجه کاهش ریسک ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی از جمله سکته قلبی و مغزی مورد استفاده می­باشد.

گروه درمانی: اختلالات چربی خون، قلب و عروق

نام ژنریک:

لوواستاتین

شکل دارویی:

قرص خط­دار

دوز دارو:

20 میلی­گرم

موارد مصرف:

لوواستاتین:

  1. کاهش ریسک حمله­های قلبی، آنژین (درد قفسه سینه) ناپایدار و کاهش پیشرفت بیماری های قلبی-عروقی و آترواسکلوروزیس ناشی از چربی خون بالا
  2. کاهش سطح کسترول نهایی و سطح LDL-C در بیمارانی با سطح کلسترول بالا ( نوع IIa و IIB2) که محدودیت رژیم غذایی کم کلسترول و چربی اشباع برای آنها کافی نیست.
  3. 3)     کاهش پیشرفت آترواسکلوروزیس کرونری در بیماران عروق کرونری با استراتژی درمانی کاهش کلسترول نهایی و LDL مورد استفاده نیز می­باشد.
  4. درمان کلسترول بالا خانوادگی هتروزیگوت در دختران (حداقل یکسال قبل از قاعدگی) و پسران نوجوان ( 17-10 سال) به منظور کاهش کلسترول نهایی در کنار رژیم غذایی که بعد از انجام مداخلات اولیه علائم زیر هنوز وجود داشته باشد: LDL-C بالاتر mg/dl189 یا LDL-C بالاتر از 160mg/dl با سابقه خانوادگی بیماری قلبی-عروقی یا وجود یک یا دو یا بیشتر از فاکتورهای خطر بیماری­های قلبی-عروقی در بیمار نوجوان

تجویز داروهای استاتین در بیمارانی با خطر بروز بیماری­های قلبی-عروقی یک روش استاندارد در نظر گرفته می­شود. تجویز استاتین در دیابت، آترواسکلوروزیس کلینیکی (مثل: حملات قلبی، سندرم کرونری حاد، آنژین پایدار، بیماری عروق کرونری، سکته مغزی، حملات ایسکمی گذرا، بیماری عروق محیطی)، آنوریسم آئورت شکمی و بیماری­های کلیوی مزمن نیز صورت می­گیرد.

مکانیسم عمل:

لواستاتین، لاکتونی است که در محیط بدن هیدرولیز (تجزیه) می­شود به β-هیدروکسی اسید که یک مهار کننده قوی HMG-CoA ردوکتاز (3-هیدروکسی-3-متیل­گلوتاریل کوآنزیم A) است و مانع از تولید موالونات و در نهایت کلسترول می­شود. دوز درمانی لوواستاتین به طور کامل آنزیم HMG-CoAردوکتاز را مهار نمی­کنید، در نتیجه میزان مورد نیاز فعالیت زیستی موالونات در دسترس است. دردرمان با لوواستاتین چون مهار در مراحل اولیه مسیر سنتز(تولید) کلسترول اتفاق می­افتد، در نتیجه انتظار نمی­رود موجب تجمع ترکیبات استرولی سمی در بدن شود. به علاوه HMG-CoA به راحتی به استیل CoA متابولیزه می­شود که در خیلی از پروسه­های بیوسنتزی بدن مورد نیاز است.

فعالیت اولیه لوواستین در کبد است (جاییکه کاهش غلظت کلسترول کبدی محرکی است برای اقزایش گیرنده­های LDL کبدی و برداشت بیشتر LDL پلاسمایی). لوواستاتین همچنین باعث مهار تولید VLDL می­شود. به طور کلی لوواستاتین باعث کاهش سطح پلاسمایی LDL و VLDL و کاهش معنادار ریسک ابتلا به بیماری­های قلبی-عروقی و مرگ و میر ناشی از آن می­شود.

اثر معنادار لوواستاتین در کاهش LDL دو هفته بعد از درمان شروع میشود، و بیشترین پاسخ درمانی بعد از 4 تا 6 هفته از شروع درمان اتفاق می­افتد و این پاسخ در طی طول مصرف لوواستاتین ثابت می­ماند. مصرف تک دوز روزانه از لوواستاتین در عصر موثرتر از همان دوز در صبح است (شاید به دلیل زمان سنتز اصلی کلسترول که در شب است می­باشد). زمانیکه درمان لوواستاتین قطع شود، سطح کلسترول مجددا به میزان قبل از درمان برمی­گردد.

مطالعات نشان می­دهند که لوواستاتین فارغ از نقش کاهنده چربی نیز در محافظت از عروق نقش دارد، که این عملکرد شامل: بهبود عملکرد اندوتلیالی، افزایش پایداری پلاک­های آترواسکلروز، کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، و مهار پاسخ­های لختگی خون می­باشد.

استاتین­ها نیز با اتصال آلوستریک به گیرنده LFA-1 ، به عنوان محرک سیستم ایمنی (با تجمع لوکوسیت­ها و فعالیت سلول­هایT) نیز موثراند.

همچنین گزارش شده لوواستاتین با القای آپوپتوز (مرگ سلولی) و تجزیه DNA در سلول­های سرطانی سینه، و بیان بیشتر p21 در سلول های سرطانی انسانی،  اثر مفیدی در از بین بردن سلولهای سرطانی دارد. پیشنهاد شده استاتین­ها با مهار هیستون داستیلاز می­توانند نقش موثری در درمان سرطان نیز داشته باشند.

نحوه مصرف:

-چربی خون بالا در بزرگسالان:

دوز شروع: 20 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز به همراه وعده عصر

دوز نگهدارنده: 10 تا 80 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز در یک یا دو دوز مجزا

در فرمولاسیون پیوسته رهش: 20 تا 60 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز به همراه وعده عصر

بیمار باید قبل و در زمان شروع دارو درمانی رژیم غذایی کم کلسترول را آغاز کرده و در طی درمان هم ادامه دهد.

-پیشگیری بیماری­های قلبی-عروقی در بزرگسالان:

دوز شروع: 20 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز به همراه وعده عصر

دوز نگهدارنده: 10 تا 80 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز در یک یا دو دوز مجزا

در فرمولاسیون پیوسته رهش: 20 تا 60 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز به همراه وعده عصر

بیمار باید قبل و در زمان شروع دارو درمانی رژیم غذایی کم کلسترول را آغاز کرده و در طی درمان هم ادامه دهد.

کلسترول بالای خانوادگی هتروزیگوت در کودکان 10 سال به بالا:

10 تا 40 میلی­گرم خوراکی یکبار در روز

موارد منع مصرف:

استاتین­ها را نباید در بیماران کبدی، رابدومیولیز و نقص کلیوی تجویز کرد. همچنین در دوران بارداری و شیرده منع مصرف دارد.

تداخلات دارویی احتمالی:

آمیودارون، آمپرناویر، آتازاناویر، بوسپرویر، سرتینیب، کلاریترومایسین، کلوفیبرات، کوبیسیستات، سیکلوسپورین، کلشی­سین، کونیواپتان، دانازون، دلاویریدین، داروناویر، دیلتیازم، دوروندارون، اریترومایسین، فنوفیبرات، فنوفیبریک اسید، فلوکونازول،فوسامپرناویر، جم­فیبروزیل، ایدلالیسیب، ایندیناویر، ایتراکونازول، کتوکونازول، لترموویر، لفلونوماید، لنالیدوماید، لوکتوکونازول، لومیتاپید، لونافارنیب، میبفرادیل، میفپریستون، میپومرسن، نفازودون، نلفیناویر، نیاسین، پکسیدارتینیب، پوزاکونازول، رانولازین، ریفامپین، ریتوناویر، ساکوییناویر،تلاپرویر، تلیترومایسین ، تری­فلونماید، تیپراناویر، ترولیندومایسین، توکاتینیب، وراپامیل و وریکونازول.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

منع مصرف در دوران بارداری و شیردهی

احتیاط:

در زمان مصرف این دسته از داروه، حتما رژیم غذایی کم کلسترول را رعایت نمایید.

در صورت داشتن اختلالات شناختی، دیابت و بیماری­های کلیوی حتما پزشک خود را مطلع کنید.

عوارض جانبی:

از جمله عوارض جانبی آن می­توان به افزایش سطح خونی کراتین فسفوکیناز و افزایش میزان سرمی ترانس آمینازها اشاره کرد.